All State 2008

 

Wisconsin Hockey Coaches Association

2008 ALL-STATE TEAM

FOR RELEASE on Saturday, March 1st  

 

24 Member First Team

 

Forwards

 

Senior            Jefferson Dahl, Eau Claire Memorial**  (33-38 = 71pts) 

Senior            Charlie Strauss, Northland Pines**  (37-32 = 69pts)

Senior            Nate Condon, Wausau West**  (32-25 = 57pts)

Senior            Cody Lettau, Fond du Lac**  (26-37 = 63pts)

Senior            Trent Frey, River Falls***  (32-21 =53pts)

Junior            Jeff Costello, Waukesha Catholic Memorial**  (30-17 = 47pts)

Senior             Kevin Radke, Mosinee**  (22-27 = 49pts)

Senior             Gavin Hartzog, Marquette**  (23-21 = 44pts)

Senior              Matt Millis, Black River Falls***  (30-29 =59pts)

Junior             Jordan Tredinnick, Onalaska  (26-30 = 56pts)

Senior              Matt Michlig, Wausau East**  (25-17 = 42pts)

Junior              Cody Strang, Madison Edgewood**  (9-21 = 30 pts)

 

Defensemen

 

Senior                        Chase Drake, Mosinee**  (12-18 = 30pts)

Senior                        Tim Smith, Superior**  (14-13 = 27pts)

Senior                        Tyler Sorenson, Madison Edgewood**  (10-27 = 37pts)

Senior                        Ted Behrend, Oregon**  (18-14 = 32pts)

Senior                        David Donnellan, Eau Claire Memorial**  (11-27 = 38pts)

Senior                        Brady Keegan, Eau Claire Memorial**  (6-17 = 23pts)

Senior                        Johnny Byce, Madison Memorial  (13-20 = 33pts)

Senior                        Greg Hanson, DC Everest  (8-21 = 29pts)

 

Goaltenders

 

Senior                        Brady Sand, Eau Claire memorial**  (0.91 GAA  /  95.2 S%)

Senior                        Andrew Martin, Stoughton**  (1.52 GAA  /  94 S%)

Senior                        Josh Lehr, Appleton United**  (1.47 GAA  /  92 S%)

Senior                        Mitch Thompson, Onalaska  (1.07 GAA  /  95.2 S%)

 


 

Wisconsin Hockey Coaches Association

2008 ALL-STATE TEAM

FOR RELEASE on Saturday, March 1st  

 

Honorable Mention

 

Forwards

 

11

Ross Mauermann, Janesville

10

Shane McLaughlin, EC Memorial

11

Kolton Jones, Monona Grove

12

Casey Kirley, Hayward**

11

Ross Anderson, River Falls

11

Cody Johnson, Hudson

11

Pat Dalbec, Superior

12

Shaun Borre, Wisconsin Rapids

10

Matt Paape, Appleton North

12

Garrett Bassler, Germantown

12

Kevin O’Donnell, Stoughton

12

Nick Porchetta, Edgewood

11

Ethan Naumann, Mosinee

11

Tommy Westmark, Appleton North

12

Nate Verbraken, EC Memorial

12

Noah Gilbertson, Superior

12

Cody Sokolik, Fond du Lac

11

Connor McBride, Arrowhead

12

Cameron Hughes, Webster

12

Trevor Erickson, Sparta

12

Kyle Vesling, DeForest

12

Kyle Popovics, Beloit

11

David Stuermer, Pius

12

Wade Berkseth, Superior

 

Defensemen

 

12

Michael Bottcher, Onalaska

12

Ben Kincaid, EC Memorial**

12

Ryan Tess-Wanat, Fond du Lac

11

Michael Wolter, Antigo

12

Paul Zwiefel, Monona Grove

12

Jack Wigdale, USM**

12

Nathan Bord, Wisconsin Rapids

12

Jeff Burke, Somerset**

11

Mike Domini, Lakeland

11

Sam Frank, Kettle Moraine

10

Nolan Kirley, Hayward

11

Josh Perron, Hudson

11

Evan Weber, Northland Pines

12

Brandon Bayer, Pius

12

Skyler Rusch, Middleton

 

Goaltenders

 

11

David Jacobson, Janesville

11

Brandon Gwidt, Lakeland

12

Kyle Johnson, Superior

12

Drew Chaney, Neenah

12

Alex Strassman, Middleton

10

Michael Parda, Waukesha

 

** 2nd Year     *** 3rd Year

 

 

 

 

 

WHCA ANNUAL AWARDS

 

 

American Family Insurance

Player of the Year

JEFFERSON DAHL, Eau Claire Memorial

 

Finalists

 

Charlie Strauss, Northland Pines

Jefferson Dahl, Eau Claire Memorial

Nate Condon, Wausau West

Cody Lettau, Fond du Lac 

Chase Drake, Mosinee

Tim Smith, Superior

Tyler Sorenson, Madison Edgewood

Ted Behrend, Oregon

 

 

Bob Johnson Memorial Coach of the Year

JASON KALIN, Superior

 

Section Coaches of the Year

 

1-  Jason Kalin, Superior

2-  Mike Schwengler, Eau Claire Memorial

3-  Derek Yirkovsky, Mosinee

4-  Tim Ebner, Onalaska

5-  Don Hearn, Appleton United

6-  Pete Rothering, Madison Edgewood

7-  John Mauermann, Janesville

8-  Al Haga, Germantown

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WHCA Assistant Coaches of the Year

 

1-  Ryan Unger, New Richmond

2-  Randy Schoof, Chippewa Falls

3-  Steve Brown, Wausau West

4-  Jeff Gunderson, Wisconsin Rapids

5-  Ryan Thomas, Appleton United

6-  Gene Temple, McFarland

7-  Rick Mussey, Janesville

8-  Andrew Delong, Sheboygan

 

 

Academic State Champions

BLACK RIVER FALLS  3.74

 

1-  Superior  3.57

2-  Eau Claire Memorial  3.47

3-  Wausau West  3.57

4-  Black River Falls  3.74

5-  Waupaca  3.51

6-  Madison West  3.54

7-  Beloit Memorial  3.55

8-  Sheboygan  3.63

 

 

George Baumann Friends of Hockey Award

DAN SCHACHTE, Middleton

Advertisements